top of page

Biyoinformatik Atölyesi

KizCode’un 28 Ocak’ta gerçekleşecek olan 2. Online Biyoinformatik Atölyesi için başvurular açıldı!

Yaşam bilimlerinin veri bilimi ile birleşerek yaşamın dinamiklerini genetik düzeyde anlamamıza yardımcı olan biyoinformatik yöntemler ve araçlar gün geçtikçe daha fazla önem kazanıyor. Biyolojik verinin artış hızı gün geçtikçe katlanarak artarken bunu anlamamızı ve yorumlamamızı sağlayan yöntemler de gelişerek hıza ayak uydurmaya çalışıyor. Birçok farklı alandan insanın katkılarıyla multidisipliner bir şekilde gelişen biyoinformatik alanı tıp, biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik, bilgisayar mühendisliği ve istatistik alanlarından besleniyor. KizCode Biyoinformatik atölyesi ile kodlamanın datayı nasıl anlamlı hale getirdiğine şahit olmak isteyen öğrencileri bu alanla tanıştırmayı amaçlıyoruz. 

Singapur’da Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde metabolik hastalıkları biyoinformatik yöntemlerle araştıran Cenk Çelik, bu atölyemizde katılımcılar ile birlikte eş zamanlı olarak proteinlerin Sari Nokta (aged macular degeneration) hastaligi üzerindeki etkilerini  biyoinformatik yöntemlerle inceleyecek.

 

Atölyemiz tamamen ücretsizdir. Katılım şartları şu şekildedir;

*En az 12. sınıf (Lise 4) öğrencisi olmak.
*Temel biyoloji, istatistik ve algoritmik düşünce bilgisine ve ilgisine sahip olmak.
*Atölye öncesinde gönderilecek olan ön okumaları yapmak. 

Başvuru şartlarını minimum ölçekte sağlamak koşuluyla kontenjan sınırı baz alınarak başvurularınız değerlendirilecektir.
Son başvuru tarihi 24 Ocak!

bottom of page