KızCode Gemlik’de

Borusan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Bursa Gemlik tesislerindeki fabrikalarında çalışanlarının kız çocuklarına kodlama eğitimleri vereceği yeni bir proje başlatıyor.

RADİKAL – Toplumsal fırsat eşitliği, kadının ekonomik ve sosyal hayattaki konumunun güçlendirilmesi için pek çok çalışma yapmış olan Borusan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başlattığı proje kapsamında çalışanlarının kız çocuklarına bilgisayar bilimleri ve kodlama eğitimi verecek.

Haydi Kızlar Kodlamaya dahilinde, Bursa-Gemlik’te yerleşik, değişik grup şirketlerinin fabrikalarında çalışanlarının 7-17 yaş arasındaki kız çocuklarına 8 hafta süren bir eğitim sunulacak. Eğitimler için İngiltere’de göçmen kız çocukları ve kadınların hayatın aktif bir parçası olabilmeleri için uzun zamandır kodlama eğitimi veren KızCode platformu ile işbirliği yapılıyor. Program kız çocuklarını bilişim teknolojileri ile yakınlaştırarak ufuklarını açmayı hedefliyor. Haydi Kızlar Kodlamaya programında öğrenciler Scratch ile oyun, animasyon veya hikaye programlama, elektroniğin temel prensip ve parçalarını öğrenme, basit elektronik modüller ve 3D printing entegrasyonu ile basit robot tasarlama gibi öğrencilerin ufkunu açacak dersler görecekler.

orijinal makale